Division 2 Cup

Division 2 Cup

Cup Guidelines

  • Home teams are always listed first.
  • Home teams are reminded that it is their responsibility to prepare the field of play (except in the final).
  • Away teams are to change jerseys in case of a colour conflict.
  • The officials’ fees are to be shared equally between the two teams (except in the final).
  • In case of a tie—except for the semi-final and final games—the result will be decided by penalty kicks. In the semi-finals and final, in case of a tie, two 15-minute halves of overtime will be played. If the game is still tied after overtime, the result will be decided by penalty kicks.
  • The CAT system is NOT in effect during Cup play.
  • Maximum five substitutions. Unlimited subs at half time NOT allowed (unlike CAT division and Division 3 league play)
See the cup draws under ABOUT US / GENERAL DOCUMENTS

See the latest cup schedule update on the home page in the SCHEDULING UPDATE news item





Round of 64


Schedule  
Wed 2/1/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupWed 2/1/2017 8:00PMDiv 2 CupB United0-9Strathcona UnitedMemorial South Turf - VAN23
 
Sun 2/5/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupSun 2/5/2017 4:00PMDiv 2 CupSarajevo FC A3-0Royal United FCVan Tech Turf - VAN4
Forfeited by Royal United FC
 
Fri 2/17/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupFri 2/17/2017 8:00PMDiv 2 CupBCT Punjab Hurricanes2-3Astro FCTom Binnie Turf - SRY22
 
Sat 2/18/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupSat 2/18/2017 12:00PMDiv 2 CupBombastic FC B2-1Bosna SCChina Creek Park Grass - VAN19
Round of 64CupSat 2/18/2017 12:00PMDiv 2 CupPCOV Europa1-2France FCAndy Livingstone E Turf - VAN9
Round of 64CupSat 2/18/2017 12:00PMDiv 2 CupWest Coast Saints2-2America FCHillcrest SE Grass - VAN24
Abandoned at 77 minute mark. Both teams disqualified from the Division 2 Cup
Round of 64CupSat 2/18/2017 1:30PMDiv 2 CupEuro FC3-0Marpole Vancouver TropicsBby Lake West 2 Turf - BBY2
Round of 64CupSat 2/18/2017 2:00PMDiv 2 CupWest Coast Celts7-1GFC United A LionsMemorial South NE Grass - VAN14
Round of 64CupSat 2/18/2017 2:00PMDiv 2 CupVUFC Rangers A5-1Rino's Fury BEmpire Turf North - VAN8
Round of 64CupSat 2/18/2017 3:20PMDiv 2 CupCampo Libre4-5Cliff Senior CobraBby Lake West 2 Turf - BBY17
Round of 64CupSat 2/18/2017 4:00PMDiv 2 CupVancouver Strikers2-1Unicorns FC AJericho Turf - VAN12
Round of 64CupSat 2/18/2017 4:00PMDiv 2 CupJoga Bonito FC4-3Harps FC APoint Grey Turf - VAN13
Round of 64CupSat 2/18/2017 4:00PMDiv 2 CupEx Patriots FC0-4Meraloma FC AMinoru Park 3 Turf - RICH3
Round of 64CupSat 2/18/2017 4:00PMDiv 2 CupVancouver Greencaps B1-2SiaronTrillium Turf West - VAN18
Penalty Kicks (6-7)
Round of 64CupSat 2/18/2017 5:10PMDiv 2 CupCampo Atletico B2-1Royal City SC BBby Lake West 2 Turf - BBY16
Round of 64CupSat 2/18/2017 6:00PMDiv 2 CupNVFC Norvan Storm A7-0PCOV BenficaWindsor Sec Sch Turf - NVAN5
Round of 64CupSat 2/18/2017 6:00PMDiv 2 CupMetropolitan B5-1Snipers FC BUniversity Hill Sec Turf - VAN25
Round of 64CupSat 2/18/2017 7:00PMDiv 2 CupSouth Delta Rangers2-8Royal City SC ADugald Morrison Turf - LAD20
 
Sun 2/19/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupSun 2/19/2017 10:00AMDiv 2 CupCosmos FC0-3Rich FC OlympicsAndy Livingstone E Turf - VAN26
Round of 64CupSun 2/19/2017 12:00PMDiv 2 CupRoyal Dutch Cousins0-5Westside FC JuniorsAndy Livingstone E Turf - VAN11
Round of 64CupSun 2/19/2017 2:00PMDiv 2 CupTwin Arrows1-2Snipers FC AEmpire Turf South - VAN10
Penalty Kicks (3-4)
Round of 64CupSun 2/19/2017 5:00PMDiv 2 CupBowen Island FC3-4Gastown FCSutherland Sec Sch Turf - NVAN15
 
Mon 2/20/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupMon 2/20/2017 8:00PMDiv 2 CupNVFC Norvan Vikings3-2FC Serbia United AConfederation Turf - NVAN7
Penalty Kicks
 
Wed 2/22/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupWed 2/22/2017 7:15PMDiv 2 CupSea to Sky FC2-4Bby Selects W Eagles ABby Lake West 3 Turf - BBY1
Round of 64CupWed 2/22/2017 8:00PMDiv 2 CupAnte Up United0-7Coq Metro Ford LupiCoq Town Ctr Cunnings Turf 7 - COQ21

Round of 32


Schedule  
Fri 2/24/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupFri 2/24/2017 8:00PMDiv 2 CupGastown FC8-0Campo Atletico BAndy Livingstone E Turf - VAN36
Round of 32CupFri 2/24/2017 8:00PMDiv 2 CupNK Hrvat A1-0Bombastic FC AAndy Livingstone W Turf - VAN30
Penalty Kicks (3 - 0)
Round of 32CupFri 2/24/2017 8:00PMDiv 2 CupStrathcona United3-0Winner Game 24BYE41
Strathcona United advances automatically. There is not a "Winner of Game 24"
Round of 32CupFri 2/24/2017 9:00PMDiv 2 CupBby Metro Athletic2-0Royal City SC ABby Lake West 2 Turf - BBY39
 
Sat 2/25/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupSat 2/25/2017 12:00PMDiv 2 CupBombastic FC B5-1VAFC A CelticChina Creek Park Grass - VAN38
Round of 32CupSat 2/25/2017 2:00PMDiv 2 Cup13th Legion FC2-0Bby Selects W Eagles AEmpire Turf South - VAN27
Round of 32CupSat 2/25/2017 2:00PMDiv 2 CupVUFC Rangers A4-1France FCEmpire Turf North - VAN32
Round of 32CupSat 2/25/2017 4:00PMDiv 2 CupCoq Metro Ford Lupi6-1Astro FCMercer Stadium Turf - NWEST40
Round of 32CupSat 2/25/2017 4:00PMDiv 2 CupVancouver Greencaps A5-0NVFC Norvan VikingsTrillium Turf West - VAN31
Round of 32CupSat 2/25/2017 4:00PMDiv 2 CupVancouver Strikers1-0Joga Bonito FCJericho Turf - VAN34
Penalty Kicks
Round of 32CupSat 2/25/2017 6:00PMDiv 2 CupSnipers FC A1-0Westside FC JuniorsUniversity Hill Sec Turf - VAN33
Round of 32CupSat 2/25/2017 6:00PMDiv 2 CupEuro FC1-2Meraloma FC AJericho Turf - VAN28
Round of 32CupSat 2/25/2017 8:00PMDiv 2 CupCliff Senior Cobra3-2SiaronJericho Turf - VAN37
Penalty Kicks (9 - 8)
 
Sun 2/26/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupSun 2/26/2017 4:00PMDiv 2 CupShaheen FC A4-1West Coast CeltsConfederation Turf - NVAN35
Round of 32CupSun 2/26/2017 4:00PMDiv 2 CupSarajevo FC A0-2NVFC Norvan Storm AVan Tech Turf - VAN29
Round of 32CupSun 2/26/2017 8:00PMDiv 2 CupMetropolitan B4-1Rich FC OlympicsUniversity Hill Sec Turf - VAN42

Round of 16


Schedule  
Fri 3/3/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupFri 3/3/2017 8:00PMDiv 2 CupBby Metro Athletic0-1Coq Metro Ford LupiTrillium Turf West - VAN49
Round of 16CupFri 3/3/2017 8:00PMDiv 2 CupStrathcona United4-1Metropolitan BAndy Livingstone E Turf - VAN50
 
Sat 3/4/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupSat 3/4/2017 2:00PMDiv 2 CupCliff Senior Cobra4-1Bombastic FC BEmpire Turf South - VAN48
Round of 16CupSat 3/4/2017 4:00PMDiv 2 CupVancouver Greencaps A3-4VUFC Rangers ATrillium Turf West - VAN45
Penalty kicks (2 - 4)
Round of 16CupSat 3/4/2017 6:00PMDiv 2 CupNVFC Norvan Storm A2-0NK Hrvat AWindsor Sec Sch Turf - NVAN44
Round of 16CupSat 3/4/2017 6:00PMDiv 2 CupSnipers FC A1-5Vancouver StrikersUniversity Hill Sec Turf - VAN46
 
Fri 3/10/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupFri 3/10/2017 8:00PMDiv 2 Cup13th Legion FC2-1Meraloma FC APoint Grey Turf - VAN43
Penalty kicks (15 shooters)
Round of 16CupFri 3/10/2017 8:00PMDiv 2 CupShaheen FC A2-1Gastown FCConfederation Turf - NVAN47
Penalty kicks

Quarter Finals


Schedule  
Sat 3/11/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupSat 3/11/2017 2:00PMDiv 2 CupVUFC Rangers A0-2Vancouver StrikersEmpire Turf South - VAN52
 
Sun 3/12/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupSun 3/12/2017 6:00PMDiv 2 CupCoq Metro Ford Lupi3-2Strathcona UnitedCoq Town Ctr North Turf 4 - COQ54
 
Tue 3/14/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupTue 3/14/2017 9:00PMDiv 2 CupShaheen FC A6-2Cliff Senior CobraVan Tech Turf - VAN53
 
Sat 3/18/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupSat 3/18/2017 4:30PMDiv 2 Cup13th Legion FC0-1NVFC Norvan Storm AMemorial South Turf - VAN51
Penalty kicks

Semi Finals


Schedule  
Sat 3/18/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Semi-FinalCupSat 3/18/2017 2:00PMDiv 2 CupShaheen FC A2-0Coq Metro Ford LupiMemorial South Turf - VAN56
 
Fri 3/24/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Semi-FinalCupFri 3/24/2017 8:15PMDiv 2 CupNVFC Norvan Storm A1-0Vancouver StrikersTrillium Turf East - VAN55

Finals


Schedule  
Sat 4/1/2017
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
FinalsCupSat 4/1/2017 12:30PMDiv 2 CupNVFC Norvan Storm A1-0Shaheen FC ACoq Town Ctr PP Stad Turf 1 - COQ57





Past Winners

2016: Campo Atletico
2015:
2014: