Division 2 Cup

Division 2 Cup 2019-2020

Cup Guidelines

  • Home teams are always listed first.
  • Home teams are reminded that it is their responsibility to fund and prepare the field of play (except in the final).
  • Away teams are to change jerseys in case of a colour conflict.
  • The officials’ fees are to be shared equally between the two teams (except in the final).
  • In case of a tie—except for the semi-final and final games—the result will be decided by penalty kicks. In the semi-finals and final, in case of a tie, two 15-minute halves of overtime will be played. If the game is still tied after overtime, the result will be decided by penalty kicks.
  • The ICP and CAT systems are NOT in effect during Cup play.
  • Maximum five substitutions. Unlimited subs at half time NOT allowed (unlike league play)
See the cup draws under ABOUT US / GENERAL DOCUMENTS





Round of 64



Fri 1/31/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupFri 1/31/2020 8:00PMDiv 2 CupMusqueam Spurs1 - 4Bingers ArmyMusqueam Turf - VAN12
Round of 64CupFri 1/31/2020 8:00PMDiv 2 CupNK Hrvat A2 - 1Westside FC JuniorsVan Tech Turf - VAN14
Round of 64CupFri 1/31/2020 8:00PMDiv 2 CupCoq Metro Ford United1 - 0West Coast CeltsCoq Town Ctr Cunnings Turf 7 - COQ25
Round of 64CupFri 1/31/2020 8:00PMDiv 2 CupCoq Metro Ford Lobos3 - 0BCT Apna Tigers FC ACoq Town Ctr North Turf 4 - COQ22
Forfeited by BCT Apna Tigers FC A
Round of 64CupFri 1/31/2020 8:00PMDiv 2 CupSouth Delta Royals1 - 2Euro FCWinskill Turf Field - TSW2
Round of 64CupFri 1/31/2020 8:10PMDiv 2 CupNew West SC A3 - 2Vancouver Harps FC AQueens Park East Turf - NWEST10
PK win (7-6)
Round of 64CupFri 1/31/2020 8:40PMDiv 2 CupVancouver Pumas FC0 - 2BCT Hurricane TigersTom Binnie Turf - SRY24
 
Sat 2/1/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupSat 2/1/2020 2:00PMDiv 2 CupRichmond FC Olympics5 - 0NVFC Norvan LionsMinoru Park Oval Turf - RICH16
Round of 64CupSat 2/1/2020 2:00PMDiv 2 CupMeraloma FC A3 - 2West Van FC BEmpire Turf South - VAN8
Round of 64CupSat 2/1/2020 2:00PMDiv 2 CupCosmos FC2 - 0Bowen Falconetti FC AAndy Livingstone E Turf - VAN3
Round of 64CupSat 2/1/2020 2:05PMDiv 2 CupAstro FC4 - 1Metropolitan FC BEmpire Turf North - VAN23
Round of 64CupSat 2/1/2020 3:20PMDiv 2 CupVAFC Santos B2 - 1Royal City FCBby Lake West 2 Turf - BBY21
Round of 64CupSat 2/1/2020 4:00PMDiv 2 CupRinos Bulldogs A0 - 2Marpole TropicsPoint Grey Turf - VAN27
Round of 64CupSat 2/1/2020 4:05PMDiv 2 CupWest Hounds FC5 - 2Vancouver Olympics FCTrillium Turf East - VAN5
Round of 64CupSat 2/1/2020 6:00PMDiv 2 CupFC Ria1 - 313th Legion FCPoint Grey Turf - VAN11
Round of 64CupSat 2/1/2020 6:00PMDiv 2 CupVancouver Rangers A3 - 4NVFC Sarajevo AMemorial South Turf - VAN13
Round of 64CupSat 2/1/2020 6:15PMDiv 2 CupSFC Temple A5 - 2Regent College FCNewton Athl 1 Stad Turf - SRY15
Round of 64CupSat 2/1/2020 8:00PMDiv 2 CupMeraloma FC B6 - 0Bosna SCMemorial South Turf - VAN18
Game abandoned
Round of 64CupSat 2/1/2020 8:00PMDiv 2 CupLobbans FC3 - 2Vancouver Greencaps BHjorth Road Turf 1 - SRY20
PK win (4-2)
Round of 64CupSat 2/1/2020 8:00PMDiv 2 CupSnipers FC A7 - 0Vancouver Phoenix FCUniversity Hill Sec Turf - VAN9
 
Sun 2/2/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupSun 2/2/2020 10:00AMDiv 2 CupFFC1 - 0Burnaby Selects W Eagles BTrillium Turf East - VAN17
Round of 64CupSun 2/2/2020 10:00AMDiv 2 CupSiaron3 - 1FC Romania ATrillium Turf West - VAN4
Round of 64CupSun 2/2/2020 11:00AMDiv 2 CupHiVE FC1 - 2GFC United Lions BMusqueam Turf - VAN7
Round of 64CupSun 2/2/2020 12:00PMDiv 2 CupFormwerks Boutique FC1 - 2Gastown FCAndy Livingstone E Turf - VAN19
Round of 64CupSun 2/2/2020 8:30PMDiv 2 CupTwin Arrows3 - 2Bombastic FC BBby Lake West 4 Turf - BBY26
PK win (3-0)
 
Fri 2/7/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupFri 2/7/2020 8:00PMDiv 2 CupWestside FC Black Aces5 - 0VAFC Santos CJericho Turf - VAN1
Round of 64CupFri 2/7/2020 8:00PMDiv 2 CupStrathcona United A2 - 1Bombastic FC AVan Tech Turf - VAN6

Round of 32



Wed 2/12/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupWed 2/12/2020 9:00PMDiv 2 CupGFC United Lions A5 - 1SFC Temple APoint Grey Turf - VAN36
 
Fri 2/14/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupFri 2/14/2020 8:00PMDiv 2 CupStrathcona United A2 - 1GFC United Lions BAndy Livingstone E Turf - VAN31
Round of 32CupFri 2/14/2020 8:00PMDiv 2 CupCoq Metro Ford United3 - 4Twin ArrowsCoq Town Ctr Cunnings Turf 7 - COQ42
PK win (3-0)
 
Sat 2/15/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupSat 2/15/2020 1:30PMDiv 2 CupRichmond FC Olympics3 - 1FFCKing George Turf - RICH37
Round of 32CupSat 2/15/2020 2:05PMDiv 2 Cup13th Legion FC1 - 4Bingers ArmyEmpire Turf South - VAN34
Round of 32CupSat 2/15/2020 2:05PMDiv 2 CupEuro FC2 - 0Cosmos FCEmpire Turf North - VAN29
Round of 32CupSat 2/15/2020 4:00PMDiv 2 CupAstro FC3 - 4BCT Hurricane TigersJericho Turf - VAN41
Round of 32CupSat 2/15/2020 4:05PMDiv 2 CupMarpole Tropics1 - 0PCOV BenficaTrillium Turf East - VAN43
Round of 32CupSat 2/15/2020 6:10PMDiv 2 CupSnipers FC A8 - 0New West SC AUniversity Hill Sec Turf - VAN33
Round of 32CupSat 2/15/2020 8:00PMDiv 2 CupLobbans FC3 - 0VAFC Santos BHjorth Road Turf 1 - SRY39
Use of ineligible player by VAFC Santos B
 
Sun 2/16/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupSun 2/16/2020 4:00PMDiv 2 CupShaheen FC A2 - 0Coq Metro Ford LobosConfederation Turf - NVAN40
Round of 32CupSun 2/16/2020 6:00PMDiv 2 CupMetropolitan FC A10 - 0Westside FC Black AcesUniversity Hill Sec Turf - VAN28
Round of 32CupSun 2/16/2020 7:00PMDiv 2 CupNVFC Sarajevo A2 - 5NK Hrvat AFen Burdett Mahon Turf - NVAN35
 
Tue 2/18/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupTue 2/18/2020 10:00PMDiv 2 CupFC Serbia United A1 - 2Meraloma FC AMercer Stadium Turf - NWEST32
PK win (5-3) [Last 51 min from Feb 16 BLW4]
 
Wed 2/19/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupWed 2/19/2020 8:00PMDiv 2 CupSiaron1 - 0West Hounds FCMemorial South Turf - VAN30
Round of 32CupWed 2/19/2020 8:30PMDiv 2 CupMeraloma FC B1 - 0Gastown FCAndy Livingstone W Turf - VAN38
PK win (4-3)

Round of 16



Sat 2/22/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupSat 2/22/2020 12:00PMDiv 2 CupMeraloma FC B0 - 2Lobbans FCConnaught Park Grass - VAN49
Round of 16CupSat 2/22/2020 2:00PMDiv 2 CupMeraloma FC A3 - 1Snipers FC AConnaught Park Grass - VAN46
Round of 16CupSat 2/22/2020 4:05PMDiv 2 CupBingers Army2 - 0NK Hrvat ATrillium Turf East - VAN47
Round of 16CupSat 2/22/2020 4:05PMDiv 2 CupGFC United Lions A1 - 4Richmond FC OlympicsMemorial South Turf - VAN48
 
Sun 2/23/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupSun 2/23/2020 10:00AMDiv 2 CupSiaron1 - 2Strathcona United ATrillium Turf West - VAN45
Round of 16CupSun 2/23/2020 4:00PMDiv 2 CupShaheen FC A4 - 0BCT Hurricane TigersConfederation Turf - NVAN50
Round of 16CupSun 2/23/2020 6:10PMDiv 2 CupMetropolitan FC A2 - 0Euro FCUniversity Hill Sec Turf - VAN44
Round of 16CupSun 2/23/2020 8:00PMDiv 2 CupTwin Arrows3 - 0Marpole TropicsBby Lake West 4 Turf - BBY51

Quarter Finals



Sat 2/29/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupSat 2/29/2020 2:00PMDiv 2 CupMeraloma FC A0 - 1Bingers ArmyConnaught Park Grass - VAN53
PK win (6-5)
Quarter FinalCupSat 2/29/2020 4:00PMDiv 2 CupRichmond FC Olympics2 - 0Lobbans FCMinoru Park Oval Turf - RICH54
 
Sun 3/1/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupSun 3/1/2020 4:00PMDiv 2 CupShaheen FC A3 - 1Twin ArrowsConfederation Turf - NVAN55
Quarter FinalCupSun 3/1/2020 6:10PMDiv 2 CupMetropolitan FC A2 - 1Strathcona United AUniversity Hill Sec Turf - VAN52

Semi Finals



Sat 3/14/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Semi-FinalCupSat 3/14/2020 2:30PMDiv 2 CupMetropolitan FC A - Bingers ArmyMemorial South Turf - VAN56
VMSL games postponed until further notice
Semi-FinalCupSat 3/14/2020 5:00PMDiv 2 CupRichmond FC Olympics - Shaheen FC AMemorial South Turf - VAN57
VMSL games postponed until further notice

Finals



Sat 3/28/2020
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
FinalCupSat 3/28/2020 1:00PMDiv 2 CupWinner of Game 56 - Winner of Game 57Empire Turf North - VAN58
VMSL games postponed until further notice




Recent Past Winners

2019: Metropolitan FC A
2018: Coq Metro Ford Lupi
2017: NVFC Norvan Storm A
2016: Campo Atletico




  • slider image 1