Division 3 Cup

Division 3 Cup 2021-22

Cup Guidelines

  • Home teams are always listed first.
  • Home teams are reminded that it is their responsibility to fund and prepare the field of play (except in the final).
  • Away teams are to change jerseys in case of a colour conflict.
  • The officials’ fees are to be shared equally between the two teams (except in the final).
  • In case of a tie—except for the semi-final and final games—the result will be decided by penalty kicks. In the semi-finals and final, in case of a tie, two 15-minute halves of overtime will be played. If the game is still tied after overtime, the result will be decided by penalty kicks.
  • The ICP and CAT systems are NOT in effect during Cup play.
  • Unlimited subs (like league play)
See the cup draws under ABOUT US / GENERAL DOCUMENTS





Round of 64



Fri 2/4/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupFri 2/4/2022 8:00PMDiv 3 CupMusqueam Spurs2 - 3West Coast CeltsMusqueam Turf - VAN2
PK win (4-2)
Round of 64CupFri 2/4/2022 8:05PMDiv 3 CupVancouver Harps FC B3 - 2Coq Metro Ford LobosTrillium Turf East - VAN1
 
Sun 2/6/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 64CupSun 2/6/2022 10:10AMDiv 3 CupFormwerks Boutique FC0 - 2BCT Hurricane TigersTrillium Turf West - VAN5
Round of 64CupSun 2/6/2022 2:00PMDiv 3 CupVancouver Oromo FC3 - 7West Hounds FCMemorial South NE Grass - VAN6
Round of 64CupSun 2/6/2022 2:05PMDiv 3 CupVAFC A Dynamo0 - 1NVFC Norvan StormEmpire Turf South - VAN3
Round of 64CupSun 2/6/2022 7:30PMDiv 3 CupPort Moody SC Grizzlies6 - 0Unathletico VancouverHeritage Woods Sec Turf - PM4
Round of 64CupSun 2/6/2022 9:00PMDiv 3 CupFC Toro3 - 2Albania FCMercer Stadium Turf - NWEST7

Round of 32



Fri 2/11/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupFri 2/11/2022 9:00PMDiv 3 CupBingers Army Whistler5 - 2Port Moody SC GrizzliesWilliam Griffin Turf - NVAN16
Round of 32CupFri 2/11/2022 9:00PMDiv 3 CupBB5 United B CCB2 - 1BCT Hurricane TigersNewton Athl 2 Turf - SRY18
Round of 32CupFri 2/11/2022 9:10PMDiv 3 CupNew West SC A3 - 0BCT LiverpoolQueens Park East Turf - NWEST9
 
Sat 2/12/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupSat 2/12/2022 12:00PMDiv 3 CupBombastic FC B2 - 0NVFC Norvan StormChina Creek Park Grass - VAN12
Round of 32CupSat 2/12/2022 2:05PMDiv 3 CupEuro FC0 - 2Regent College FCEmpire Turf North - VAN13
Round of 32CupSat 2/12/2022 2:05PMDiv 3 CupFC Serbia United Narps1 - 0Vancouver Harps FC BEmpire Turf South - VAN8
Round of 32CupSat 2/12/2022 4:15PMDiv 3 CupVUFC Balaclava2 - 1West Hounds FCUBC Ken Woods Turf - VAN20
PK win (5-4)
Round of 32CupSat 2/12/2022 6:00PMDiv 3 CupMainland Athletic3 - 0Mlima FCPoint Grey Turf - VAN19
Round of 32CupSat 2/12/2022 8:05PMDiv 3 CupBCT Rovers Hurricanes B2 - 3Strathcona Primo FC BNewton Athl 1 Stad Turf - SRY23
PK win (3-1)
 
Sun 2/13/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 32CupSun 2/13/2022 10:10AMDiv 3 CupSST FC2 - 3West Coast CeltsEmpire Turf South - VAN10
PK win (5-3)
Round of 32CupSun 2/13/2022 12:00PMDiv 3 CupPCOV Benfica2 - 0Royal City RangersMemorial South NE Grass - VAN15
Round of 32CupSun 2/13/2022 2:05PMDiv 3 CupVancouver Greencaps B8 - 1FC ToroEmpire Turf South - VAN22
Round of 32CupSun 2/13/2022 3:10PMDiv 3 CupRedeemer Eagles FC1 - 2Cosmos FCBby Lake West 2 Turf - BBY11
Round of 32CupSun 2/13/2022 4:00PMDiv 3 CupMetropolitan FC C7 - 2New West SC BPoint Grey Turf - VAN21
Round of 32CupSun 2/13/2022 7:30PMDiv 3 CupAC Vansterdamn Reign3 - 4Meraloma FC BFen Burdett Mahon Turf - NVAN17
PK win (4-3)
Round of 32CupSun 2/13/2022 8:00PMDiv 3 CupMetropolitan FC B3 - 0Port Moody SC RangersUniversity Hill Sec Turf - VAN14

Round of 16



Fri 2/25/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupFri 2/25/2022 8:05PMDiv 3 CupBingers Army Whistler3 - 0Meraloma FC B (FF)Empire Turf North - VAN28
Forfeited by Meraloma FC B
Round of 16CupFri 2/25/2022 9:00PMDiv 3 CupBB5 United B CCB0 - 1Mainland AthleticNewton Athl 2 Turf - SRY29
 
Sat 2/26/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupSat 2/26/2022 12:05PMDiv 3 CupBombastic FC B1 - 0Regent College FCChina Creek Park Grass - VAN26
Round of 16CupSat 2/26/2022 2:00PMDiv 3 CupWest Coast Celts2 - 1Cosmos FCMemorial South NE Grass - VAN25
PK win (3-2)
Round of 16CupSat 2/26/2022 2:05PMDiv 3 CupFC Serbia United Narps3 - 0New West SC AEmpire Turf North - VAN24
Round of 16CupSat 2/26/2022 6:00PMDiv 3 CupVUFC Balaclava7 - 0Metropolitan FC CUBC Warren Turf - VAN30
 
Sun 2/27/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupSun 2/27/2022 4:00PMDiv 3 CupVancouver Greencaps B0 - 1Strathcona Primo FC BPoint Grey Turf - VAN31
Round of 16CupSun 2/27/2022 8:00PMDiv 3 CupMetropolitan FC B2 - 1PCOV BenficaUniversity Hill Sec Turf - VAN27

Quarter Finals



Fri 3/4/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupFri 3/4/2022 9:00PMDiv 3 CupBingers Army Whistler0 - 3Mainland AthleticWilliam Griffin Turf - NVAN34
 
Sat 3/5/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupSat 3/5/2022 12:00PMDiv 3 CupBombastic FC B1 - 0Metropolitan FC BChina Creek Park Grass - VAN33
Quarter FinalCupSat 3/5/2022 4:05PMDiv 3 CupVUFC Balaclava3 - 1Strathcona Primo FC BJericho Turf - VAN35
 
Wed 3/9/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupWed 3/9/2022 8:05PMDiv 3 CupFC Serbia United Narps3 - 2West Coast CeltsMemorial South Turf - VAN32

Semi Finals



Sat 3/19/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Semi-FinalCupSat 3/19/2022 12:05PMDiv 3 CupFC Serbia United Narps1 - 0Bombastic FC BPoint Grey Turf - VAN36
Semi-FinalCupSat 3/19/2022 2:30PMDiv 3 CupMainland Athletic3 - 2VUFC BalaclavaPoint Grey Turf - VAN37
PK win (5-4)

Finals



Sat 4/2/2022
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
FinalCupSat 4/2/2022 5:30PMDiv 3 CupFC Serbia United Narps3 - 2Mainland AthleticBby Lake West 4 Turf - BBY38




Recent Past Winners






  • slider image 1